Vyjádření Magdaleny Šarbochové, čestné předsedkyně klubu

Vážení a milí přátelé veslařského sportu,
nejprve díky vám všem za podporu nového Výboru VK Smíchov a všech dalších změn, které se právě realizují!
Tuto větu si dovoluji napsat z titulu Čestné předsedkyně klubu a také členky klubu již od roku 1958 ….

Moje vyjádření se k vám dostává až dnes, protože v současné době se zotavuji ze zdravotních problémů.

Po historické říjnové členské schůzi v Národním domě na Smíchově, které se zúčastnilo více jak  150 členů požadujících návrat kamarádských a férových vztahů v klubu mi bylo jasné, že oba trenéři včetně pomocníků nebudou chtít opustit tak snadno získanou pozici v perfektně vybaveném klubu.

Klub má v současné době vše, co si kdo pro kvalitní veslování může přát: dostatečný lodní park, perfektní stav loděnice, odpovídající prostory na mimosezonní veslování, kompletně modernizovaný bazén a hlavně vedení, které plnilo a to nové vedení chce i nadále plnit všechny požadavky zajišťující úspěšné hájení klubových barev.
Bývalé vedení v čele s ing. P. Bartoněm pro to učinilo vše, dokladem je stav loděnice.

Bohužel, k zásadní chybě došlo při sledování povinností a práv jednotlivých placených pracovníků klubu: 
v dávné minulosti kdosi moudrý řekl, že příliš demokracie škodí – a to je případ obou trenérů L. Ondráčka i A. Kapy -  v rámci svěřených trenérských pravomocí začali dělat vlastní politiku jak při trénování tak i vlastním chodu klubu a pravomoci vedení klubu stahovali na sebe. To,  že Klub se čtyřikrát  za sebou stal nejlepším klubem v ČR je úžasné, ale za jakou cenu?  V průběhu jejich působení odešlo z klubu více než 20 vážených členů, např. Jarda Hellebrand s rodinou – nejúspěšnější veslař v celé existenci zlíchovské loděnice, řada dalších veslařů a činovníků, kteří se nechtěli nechat osočovat zmanipulovanou mládeží a nechat si ničit svůj soukromý majetek.
Protože jsem sama několik let působila jako trenér, dobře vím, jak je snadné mladé lidi ovládnout. Vždyť dobrý trenér dokáže s mládeží více než vlastní rodiče a mladí, aby mohli jít veslovat , jsou ochotni dělat např. domácí práce, které by jinak dělali s donucením.  Práce trenéra je současně psychologickou výchovou a  jestliže mladí jsou vedeni k neúctě k lidem a majetku, násilí atd., tak jakým přínosem je pak pro ně pobyt v klubu?

Situace se v klubu dostala až tak daleko, že dlouholetý člen klubu, jeho předseda v letech 1989-1997, bývalý generální sekretář ČVS Mgr. Mirek Vašek byl nařčen trenéry a nezletilými závodníky z  rozkrádání majetku. Tuto trapnou situaci řešil na výše zmiňované říjnové členské schůzi klubu bývalý předseda ČVS, dnes předseda Olympijského výboru České republiky pan ing. Jiří Kejval. Samozřejmě všechna obvinění byla neoprávněná……

Dnes stojíme před otázkou, jak dál?  Z dřevěné „boudy“, kdy mytí v zimě bylo přepychem /voda zamrzla/, WC bylo mezi vrbičkami, je dnes loděnice, na kterou jsou její právoplatní členové hrdi.
Odpověď je jasná a byla dána počty zúčastněných členů na říjnové schůzi, tj. setkáním  všech bývalých veslařů, trenérů, činovníků a příznivců zlíchovského veslování, kteří jasně řekli  jaké chtějí vedení.
U veslování aby zůstala nadále parta lidí, která na vodě proti sobě férově bojuje, v klubu jsou kamarády a přátelé a ke starším se chovají s úctou.

A úplně na závěr:  velké díky starý výbore za všechnu práci  a hodně sil a chuti do dalších bojů nový výbore!
přeje

Magdalena Šarbochová

dlouholetý dobrovolný funkcionář Československého a Českého
svazu veslování, předsedkyně komise žen při mezinárodní veslařské federaci FISA, předsedkyně a čestná předsedkyně VK Smíchov.
Dlouholetá a úspěšná trenérka
Jako aktivní závodnice :
2.místo ve 2xž na ME1964 v Amsterdamu,
2.místo ve 2xž na ME 1965 v Duisburgu
(v těchto letech nahrazovalo kvalitou a účastí zahr. posádek ME plně pozdější MS)